Beynimizin Bizim Lehimize Olan Önemli Sırrı

Beynimizin bizim lehimize olan önemli sırrı nedir? Siz de merak ediyor musunuz? Beynimiz birçok işlevi ile henüz keşfedemediğimiz uzak bir gezegen gibi, evet bugün birçok işlevini keşfetmiş olsak da beynimizin daha fazlası olduğunu hepimiz biliyoruz. Beynimizin lehimize kullanabileceğimiz önemli bir özelliğinden bahsetmek istiyorum. Beynimiz birşeyi hayal ettiğimizde onu gerçekten yaşayıp yaşamadığımızı ayırt edemiyor. Bu yüzden kaygı ve korkularımıza zaman ayırmak onlara odaklanmak yerine hayallerimize odaklansak nasıl bir hayatımız olurdu sizce.

”Zihnimizdeki resimin somut hale gelmesini hiçbir şey engelleyemez,tek bir şey hariç; ona hayat veren aynı güç-yani siz.”

GENEVIEVE BEHREND

(1881-1960)

Bununla ilgili yapılan çalışmalardan birini aktarmak istiyorum. Bu kayak sporcuları üzerinde yapılan bilimsel bir deney, Bu deneye göre, bir grup kayakçının iniş antrenmanı esnasında sinir sistemleri vasıtasıyla harekete geçen kasları üzerindeki elektriksel aktivasyon, elektromiyograf (EMG) adlı aletle ölçülüyor. Daha sonra aynı sporcular aynı antrenmanı bu kez zihinlerinde yaptıklarını hayal ediyorlar ve EMG ile ölçülen değerler kasların yine aynı şekilde aktivasyona geçtiğini ortaya koyuyor.

Kayakçı

Benzer bir deneyde, basketbol oyuncuları üç gruba ayrılıyor. İlk gruba günde 20 dakika serbest atış çalıştırılıyor. İkinci grup günde 20 dakika boyunca başarılı serbest atışlar yaptıklarını zihinlerinde canlandırıyor. Üçüncü grup ise hiçbir çalışma yapmıyor. Deneyin sonunda üçüncü grup hiçbir ilerleme kaydetmezken, zihinsel antrenman yapan grubun fiziksel olarak serbest atış çalışan grup kadar ilerleme kaydettiği ortaya çıkıyor. Sonuç olarak beynimiz gerçekten yaşadığımız bir olay ile aynı olayı güçlü bir şekilde hayalimizde canlandırmamız arasındaki farkı birbirinden ayıramıyor ve her iki durumda da beynimizde aynı fizyolojik değişiklikler oluşuyor. Bu hayatta hepimizin maddi ya da manevi sahip olmak istediğimiz şeyler var. Ve bunlara ulaşmak bizim için çok önemli, ben burda size daha önce de kendi hayatımda deneyimlediğim vizyonlama egzersizinden bahsetmek istiyorum.

Vizyonlama Egzersizi Nedir?

Vizyonlama

Hayatımızda olmasını istediğimiz şeyleri yaratabilmek için hayal etme yeteneğini kullanmaya vizyonlama denir. Beynimiz hayal ile gerçeği ayırt edemez demiştik, bu noktada niyetimizi ya da hedefimizi netleştirdikten sonra vizyonlama egzersizini yapmaya başlayabiliriz. Bu egzersizi istediğiniz her konu için yapabilirsiniz. Bu egzersizin adımları şunlardır.

1.Adım: Ne istediğin konusunda net olmak

Ne istedğiniz konusunda net olmalısınız. Ne istediğiniz kousunda net olmanız çok önemli. Siz ne istediğiniz konusunda net değilseniz evren de size istediğinizi getiremez. Diyelim ki İstanbul’dan yola çıktınız Ankara’ya gidiyorsunuz. Birden yok ben İstanbul’a tekrar döneceğim dediniz. Tam dönüş yolunda hayır ben Ankara’ya gitmek istiyorum diye tekrar fikir değiştirdiniz. Bu şekilde ne İstanbul’a ne de Ankara’ya gidemezsiniz. O yüzden istekleriniz konusunda net olmalısınız. Elinize bir kağıt kalem alın ve istediğiniz şeylerle ilgili yazın. Nasıl olmasını istediğinizi net bir şekilde yazın. Ben ne zaman kağıda yazsam isteklerim hep gerçek olmuştur.

2.Adım: Hayal Etmek

Hayal Et

Gece ya da gündüz ne zaman istereniz hayal edebilirsiniz. Sadece sizi kimsenin rahatsız etmeyeceği bir yere geçin. Bir müzik açabilirsiniz ya da mum yakabilirsiniz bunun belli bir şekli yok, nasıl kendinizi rahat hissederseniz o şekilde yapın. Hayal etmeye başlayın.

3.Adım: Hayalıni Detaylandır.

Dağ Evi

Hayal ederken hayalinizi detaylandırmanız çok önemli onun gerçekmiş gibi olması için her ayrıntıya ihtiyacınız var. Beş duyu organını kullanmanız önemli, hayalinize sesleri, kokuları, görsel olarak detayları, tatları ve dokunmayı katmalısınız. Bunlar ilk başlarda zor olabilir. Ama devam ettikçe daha rahat hayal etmeye başlayacaksınız. Bu aynı zamanda sağ beyini de çalıştırmaktır. Yani yaratıcılık anlamında sağ beyin egzersizleri çok önemlidir. Eğer bu konuda zorlanıyorsanız sağ beyni çalıştırmak için müzük dinleyebilir, spor yapabilir, yoga veya meditasyon da yapabilirsiniz. Bu egzersizler hayal etmenize de faydalı olacaktır. Örneğin bir ev istiyorsunuz o evin içine girin, odalarını tek tek gezin, o odaları istediğiniz gibi döşeyin, duvarları istediğiniz renklere boyayın, o ev için alışverişe çıkın, mutfağında yemek pişirin gibi…

4.Adım: Hayaliniz Gerçekleşse Ne Hissedersiniz?

Hayalin Gerçek Olsa

Hayaliniz gerçekleşti artık o evde yaşıyorsunuz ne hissediyorsunuz? Mutlu mu? Huzurlu mu? heyecanlı mı? Bu duyguları hissetmeye başlayın. Bu duyguları yaşayın beyniniz bunları gerçekten yaşadığınızı düşünecektir. Hayal olduğunu ayıramayacak bu da sizi hayalinizi yaşamaya adım adım yaklaştıracaktır. Coşkunuzu dışarı yansıtın. Enerjiniz yükselecektir. Unutmayın yaratım yüksek enerjide gerçekleşir ve evren bizim duygularımıza cevap verir.

5.Adım: Kendini De Hayalinin İçinde Gör

Kır çiçekleri

Kendini de bu hayalin içine dahil et. O evin mutfağında yemek pişir, sofrayı kur, olmak istediğin insanlarla sofrada yemek ye bunun gibi kendini de bu resmin içine dahil et. Yemeklerin kokusunu içine çek, bahçedeki çiçeklerle ilgilen, onlara dokun. Hava nasıl kendini bu resmin içinde nasıl hissediyorsun? Bunları hayal et.

6.Adım: Nasıl Olacağına Değil Sonuca Odaklan

Kelebek

Bütün bunların olma sürecini değil olduktan sonrasını düşün. Taşındığınızı değil zaten taşınmışsınız o eve yerleşmişsinizgibi düşünün. Şu anda o evdesiniz orada yaşıyorsunuz.

7:Adım: Her Gün Somut Bir Adım At

Somut Adım At

Her gün isteğin ile ilgili somut bir adım atın. Bu vizyonlama tekniğini etkili kılar. Biraz para biriktirmek, ya da nasıl döşeyeceğini düşünmek bu konuda araştırma yapmak, belki evlere bakmak bu şekilde hayaliniz için ufak da olsa adım atarsınız ve odağınız hep hedefinizde kalır ufak da olsa ilerleme kaydedersiniz. Ufak adımları küçümsemeyin. Ufak adımlar atmakla başlayın herşeye

Bütün bunları yaparken odağınız hep hedefinizde olsun. Nasıl olacak diye inancınızı kaybetmeyin en önemlisi bağımlanmayın. Mutlaka bir şekilde olacaktır. Önemli olan odağınızı negatife kaydırmamanız.

İnternet sitesi http://her-telden.com
Yazı oluşturuldu 23

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön