Mükemmeliyetçilik Neresinden Bakarsanız Bakın İki Ucu Keskin Bir Bıçak

Ne yaparsanız yapın yeterince başarılı olmadığınızı mı düşünüyorsunuz? Kendinizi sürekli başkaları ile kıyaslayıp kendinizi yetersiz mi görüyorsunuz? Hata yapma konusunda kendinize karşı acımasız mısınız? Her şey sizin kontrolünüzde mi olsun istiyorsunuz?  Tüm bunlar size de tanıdık geliyor mu? Geldiyse siz de bir mükemmeliyetçi olabilirsiniz. Nereden mi biliyorum. Çünkü ben de bir mükemmeliyetçiyim.

Nedir Bu Mükemmeliyetçilik?

Mükemmeliyetçilik, mükemmel olanın ulaşılabilir olduğu varsayımına dayanan ve mükemmel olana ulaşılması gerektiği inancından beslenen bir duygu,düşünce ve davranış bütününe verilen addır.

Mükemmeliyetçilik aslında iki ucu keskin bıçak gibidir. Kişi hem yüksek standartlara çıkmayı hedefler hem de hiç hata yapmamayı, bu kesinlikle ulaşılması imkansız bir hedeftir. Yani erişilmesi mümkün olmayan bir konuma erişmeye çalışmaktır.

Mükemmellikten korkmayın, zaten elde edemeyeceksiniz.

Salvador Dali

Mükemmeliyetçiler aslında başarılı insanlardan daha az başarma ve daha fazla strese girme eğilimindedir. Mükemmeliyeçi olma hedefine ve en iyiye ulaşmayı zorlaştırır.

Mükemmeliyetçiler yüksek başarı gösterenlere benzerler ancak bazı farklar vardır. İste mükemmeliyeçilerle yüksek başarı gösterenler arasındaki farklar

1. Ya En İyisi Olacak Ya Da Hiç Olmayacak

Mükemmel Olmak

Mükemmeliyetçiler yüksek hedefler belirleyip çok çalışma eğilimindedir. Yüksek başarı gösterenler hedeflerine ulaşamasalar bile harika bir iş yaptıkları için mutlu olurlar. Mükemmeliyetçiler mükemmelden azını kabul etmez bunu başarısızlık olarak görürler.

2. Eleştirel Olmak

Eleştirel Olmak

Mükemmeliyetçiler, kendilerine karşı, yüksek başarı gösterenlerden daha eleştireldirler. Yüksek başarı gösterenler başarılarından gurur duyarlar ve başkalarını destekleme eğilimindedirler , mükemmeliyetçiler ise hataları tespit etme eğlimindedir, kusurlara odaklıdırlar ve başka bir şeyi görmekte zorlanırlar. Başarısızlık karşısında kendilerine va başkalarına karşı serttirler.

3. Korku ve Güvensizlik Tarafında Yönetilirler

Korku tarafından yönetilmek

Yüksek Başarı gösterenler hedeflerini gerçekleştirme yönünde atılan doğru adımlardan memnundurlar. Diğer taraftan mükemmeliyetçiler hedeflerine ulaşamama korkusu taşırlar ve mükemmel şekilde ulaşılmayan bir hedefi başarısızlık olarak görürler. Mükemmeliyetçi eğlimlerin çoğu korku ve güvensizlikten kaynaklanır. Bir çok mükemmeliyetçi titizliklerini bırakırlarsa performanslarının ve duruşlarının zarar göreceğinden endişe ederler.

4. Gerçekçi Olmayan Standartlar

Gerçekçi Olmayan Standarlar

Yüksek başarı gösterenler hedeflerini yüksek tutabilirler. Belki de hedeflerine ulaştıklarında biraz daha ileri gitmenin keyfini çıkarırken, mükemmeliyetçiler genellikle ilk hedeflerini ulaşamaycakları bir yere koyarlar. Yüksek başarı gösterenler, hedeflerine ulaşmada mükemmeliyeçilerden daha mutlu ve daha başarılı olma eğilimindedirler.

5. Erteleme

Ertlemek

Mükemmeliyetçilik ve erteleme el ele yürürler. Bunu nedeni başarısızlıktan çok korkan mükemmeliyetçiler bir şeyi kusurlu yapmaktansa hiçbir şey yapmayıp ertelerler ve hareketsiz hale gelirler. Erteleme, daha büyük başarısızlık duygularına yol açarak,kısır ve felç edici bir döngüye doğru götürür.Yüksek başarı gösterenler ise her zaman yolculuğun kendisinden zevk alırlar.

O zaman mükemmel olmayı beklemeyip bir yerden başlamalıyız. Sonuçtan çok yolculuğun kendisinden zevk almayı öğrenmeliyiz. Bir sonraki yazımda mükemmeliyetçilik konsunda neler yapabiliriz onları paylaşacağım

Peki siz en çok neleri ertelersiniz? Hayatınızın hangi alanında mükemmeliyetçi olduğunuzu düünüyorsunuz?

İnternet sitesi http://her-telden.com
Yazı oluşturuldu 23

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön