Kendini Sevmek

Kendimizi Sevmeyi Nasıl Başarırız?

Kendimizi sevmeyi nasıl başarırız? Kendimizi sevmediğimizi nasıl anlarız? Kendinizi acımasızca eleştiriyor musunuz? Kendinize karşı nazik değil misiniz? Kendinizi sürekli başkaları ile kıyaslıyor musunuz? O zaman siz de kendinizi sevmiyor olabilirsiniz.

Kendini sevmek aslında ne demek? Kendini seven kişi kendini eksiği ve fazlası ile kendinde olanlarla barışık hisseden kişidir. Aslında sözün özü kendi ile dost olan kişidir. Ben uzun zaman kendini insan nasıl sevmez eğer sevmiyorsa nasıl sever sorusunu sordum. Sonuçta şunu fark ettim kendime karşı davranışım en değer verdiğim kişiye karşı olan davranışlarımla aynı mı? Bu soruyu keşfedince kendimi sevip sevmediğim konusunda daha net oldum. Evet çeşitli nedenlerle, çoğumuz başkalarını sevmeyi kendimizi sevmekten daha kolay buluyoruz. Bazen kendimize karşı gerçekten çok kötüyüz. Kendimizi sert bir şekilde eleştirebiliyoruz ve başkalarını affettiğimiz gibi kendimizi affetmiyoruz.

Siz, tüm evrendeki herkes gibi, sevginizi ve şefkatinizi hak ediyorsunuz.

Buda

Kendini sevmek, çoğu kişinin korktuğu gibi bencillik değildir. Kendinizi sevmek, sadece kendinizle olan ilişkinizi geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda başkalarına sizi nasıl seveceklerini de gösterir. Biz kendimizi sevmezsek başkalarının da bizi sevmesini bekleyemeyiz. Kendini sevmeyen biri ile siz bir ilişki içinde olmak ister misiniz? Kendinize bu soruyu sorun lütfen. Her zaman yanınızda olacağınız tek kişi sizsiniz. Bu nedenle, kendinizle olan ilişkinizden keyif almanız, kendinize güvenmeniz ve iyi niteliklerinizin farkına varmanız önemlidir. Kendinizle olan ilişkiniz, sahip olabileceğiniz en önemli ve en uzun ilişkidir. Kendinizle daha sevgi dolu bir ilişki geliştirmek için zaman ve çaba harcamaya değer.

Herkesin sizi sevmesini ve onaylamasını beklemek baştan kaybedilmiş bir savaş gibidir. Çünkü herkes sizi sevmeyecek ve onaylamaycaktır.  Bu durumda başkalarının sizi sevmesini sağlamaya çalışmak yerine öz-sevgi ve öz-şefkat üzerine odaklandığınızda, özgüveninizi geliştirir ve karşılıklı bağımlı kalıpları kırarsınız, böylece kendinizle ve başkalarıyla daha sağlıklı, daha mutlu ilişkiler kurabilirsiniz. Çünkü kendini sevmek insanın kendisi için verebileceği en güzel hediyedir. Sağlıklı huzurlu bir yaşam sürmenin anahtarıdır.

Kendimizi Sevmeyi Nasıl Başarırız ?

1- Kendinizi Başkaları İle Karşılaştırmayın.

Kendini Başkaları ile Karşılaştırma

Rekabetçi olmak için sosyalleştik, bu yüzden kendimizi başkalarıyla karşılaştırmak doğaldır. Günümüzde bunu tetikleyen çok fazla durum ile karşı karşıyayız. Özellikle sosyal medyada insanların paylaşımları bizi karşılatırma tuzağının içine düşürüyor. Ama kendinizi gezegendeki başka biriyle karşılaştırmanın bir anlamı yok, çünkü sizden sadece bir tane varBunun yerine kendinize ve yolculuğunuza odaklanın. Enerjinin tek başına değişmesi, kendinizi özgür hissetmenize yardımcı olacaktır.

2-Gerektiğinde Hayır Deyin.

Hayır De

Sınırlar, kendine değer vermenin en önemli biçimidir. Çünkü başkalarına saygıyı hak ettiğinizi ve saygı beklediğinizi bildirirler. Her zaman sınırlarımızı doğru olarak çizmeliyiz. Hayır diyebilmek ise karşımızdaki insanlara karşı sınır çizmemizde en önemli adımdır. Hayır kelimesi bu dünyadaki en önemli ve en güzel kelimedir ve gerektiğinde kullanılmalıdır.

3-Başkalarının Fikirleri Hakkında Endişelenmeyin.

Başkalarının Fikirlerini Önemsemeyin

Aynı şekilde, toplumun sizden ne düşündüğü veya beklediği konusunda da endişelenmeyin. Herkesi mutlu edemezsiniz, bu yüzden bu bir zaman kaybıdır ve en iyi siz olma yolculuğunuzda sizi sadece yavaşlatacaktır. Herkesin sizi onaylamasını ve sevmesini beklemek sadece bir zaman kaybıdır. Bu hiç kazanamaycağınız bir savaştır. Kendinizi böyle bir savaşın ortasına atmak yerine her durumda onaylanmayacağınızı kabul etmeniz kendinize vereeğiniz en sağlıklı armağandır.

4-Kendinize Hata Yapma İzni Verin.

Hata Yapmaya İzin Ver

Küçük yaşlardan itibaren bize tekrar tekrar “kimse mükemmel değildir, herkes hata yapar” denilir. Ancak yaşlandıkça, asla başarısız olmamak için daha fazla baskı hissedersiniz. Kendini biraz rahat bırak! Hatalar yapın ki onlardan öğrenip büyüyün. Geçmişini kucakla. Bir zamanlar kim olduğunuzdan, bugün kim olduğunuza ve bir gün kim olacağınıza doğru sürekli değişiyor ve gelişiyorsunuz.

5-Toksik İnsanları Bırakmaktan Korkmayın.

Toksik İnsanları Bırakın

Herkes dünyaya yaydığı enerjinin sorumluluğunu almaz. Hayatınıza toksisite getiren biri varsa ve bunun sorumluluğunu almayacaklarsa, bu onlardan uzaklaşmanız gerektiği anlamına gelebilir. Bunu yapmaktan korkma. Acı verici olsa da özgürleştirici ve önemlidir.

Unutmayın: Enerjinizi koruyun. Kendinizi durumlardan veya sizi tüketen insanlarla birlikte olmaktan uzaklaştırmak kaba veya yanlış değildir.

6-Kendiniz İçin İyi Kararlar Alacağınıza Güvenin.

Kendinize Güvenin

Çoğu zaman en iyisinin ne olduğunu kalbimizde bildiğimiz halde, kendimizden ve doğru olanı yapma yeteneğimizden o kadar şüphe duyarız ki. Duygularınızın geçerli olduğunu unutmayın. Gerçekle bağını koparmıyorsun. Kendinizi herkesten daha iyi tanıyorsunuz, bu yüzden en iyi savunucunuz olun.

7-Hayatın Sunduğu Her Fırsatı Değerlendirin Veya Kendinizinkini Yaratın.

Kendi Fırsatlarınızı Yaratın

Hayatınızdaki bir sonraki büyük adım için zamanlama asla mükemmel olmayacak. Kurulum ideal olmayabilir, ancak bu sizi hedeflerinize ve hayallerinize ulaşmaktan alıkoymamalıdır. Bunun yerine anı yakalayın çünkü bir daha asla geri gelmeyebilir.

8-Kendinize Karşı Nazik Olun.

Kendine Nazik Ol

Dünya sert sözler ve eleştirilerle dolu – kendinizinkini karışıma eklemeyin. Kendinizle nazikçe konuşun ve kendinize kötü şeyler demeyin. Kendinizi kutlayın. Buraya kadar geldin ve çok büyüdün. Sadece doğum gününüzde değil, kendinizi de kutlamayı unutmayın!

Kendinizi sevin. Kendinize karşı her zaman nazik olun. Çünkü kendini sevmek insanın kendisi için verebileceği en güzel hediyedir. Sağlıklı huzurlu bir yaşam sürmenin anahtarıdır. Bu dünyada kendinizden başka sizi en samimi bir şekilde sevebilecek kimse yoktur. İçinizdeki çocuğu ihmal etmeyin onunla kuracağınız sağlıklı ilişki de sizin kendinizi sevmenize ve kendinizle kaliteli bir hayat sürmenize çok yardımcı olacaktır. Ve hep şükür bilincinde olun. Peki siz kendinizi sevme konusunda neler yapıyorsunuz.

İnternet sitesi http://her-telden.com
Yazı oluşturuldu 23

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön